Our Blog

Tomáš Enge se po šesti letech představil v závodě na domácí půdě

Uplynulý víkend na mosteckém Autodromu přinesl celou řadu novinek a zajímavých momentů. V rámci mosteckého závodního víkendu, kdy se na dráze představili jezdci Středoevropského zónového mistrovství, došlo také na českou premiéru obnoveného pohárového klání Octavia Cupu.

A právě v tomto atraktivním poháru se mezi šestnácti závodníky představil také Tomáš Enge, který se po dlouhých šesti letech aktivně zapojil do závodu konaného v České republice.

V pátek vše odstartovaly  volné tréninky a atraktivní spanilá jízda mosteckými ulicemi, na jejímž závěru proběhla autogramiáda a setkání s fanoušky na mosteckém náměstí.

„Možnost svézt se doma jsem již dlouho neměl a tak jsem rád, že mě zástupci Octavia Cupu pozvali k účasti na tomto podniku. S autodromem spolupracuji na přípravě a organizaci  projektu Enge Racing Academy, což jsou kurzy  určené každému, kdo se chce naučit rychle a přitom bezpečně řídit svůj civilní nebo závodní vůz. Okruh v Mostě mám moc rád a pokaždé se sem rád vracím, navíc autodrom slavil v průběhu tohoto víkendu 33. výročí svého založení a na diváky tak nečekaly pouze závody, ale také velice bohatý doprovodný program,“ těmito slovy začíná Enge své vyprávění po skončení nedělního závodu a vzpomíná na sobotní kvalifikaci, ve které si poprvé naostro vyzkoušel novou závodní Octavii třetí generace:

„Kvalifikace byla trošku hektická. Do auta jsem usednul s tím, že si ještě musím trochu přivyknout na přední náhon a tak jsem se v prvních kolech spíš hledal a postupně se dostával do tempa. Přední náhon s takhle malým výkonem a relativně těžkým autem, to je něco úplně jiného, než na co jsem zvyklý. Před výjezdem z boxů jsme dali druhou sadu pneumatik, a když po pár ujetých kolech začalo na půlce okruhu pršet začínal jsem si myslet, že už je po kvalifikaci. To jsem byl na čtvrtém místě, asi půl vteřiny ztrátu za prvním Tomášem Pekařem. Z deště ale nakonec byla jen přeháňka, a tak jsem na posledních osm minut ještě vyjel na trať a zajel kolo, které stačilo na pole position.“

To kolo mělo hodnotu 1:47.160 a znamenalo vítězství s náskokem 0,6 vteřiny před Tomášem Pekařem a Michaelem Vorbou.

„Za ten čas jsem hrozně rád, protože tihle kluci, ze kterých mám velký respekt (pozn. Tomáš Pekař, Michal Vorba, Gábor Tim), jsou v tomhle autě jako doma a tak mají s předním náhonem daleko větší zkušenosti. Dobře jsem ale věděl, že závod bude zcela o něčem jiném, že to nebude o tom, kdo jede nejrychleji, ale o tom, kdo jede nejchytřeji,“ řekl Tomáš Enge po kvalifikaci a jeho slova se potvrdila o pár hodin později, když byl šachovnicovým praporem odmáván na osmém místě.

„Dnešní závod byl skvělý, hodně jsem si zazávodil. Těch předjížděcích manévrů bylo spousta a v mém případě to stačilo jen na osmé místo. Možná by to pro někoho mohlo být zklamání, ale já to beru tak, že dnes bylo v poli sedm jezdců, kteří jeli lépe než já.“

Podvečerní los rozhodnul o tom, že na startu druhého závodu se otočí sedmička nejrychlejších jezdců, což znamenalo, že na startu nedělní jízdy stál Enge v jedné řadě s vítězem sobotní jízdy Tomášem Pekařem. Tento závod pak pro Engeho dopadl o poznání lépe. K bodům za čtvrté místo si připsal také autorství nejrychlejšího závodního kola a z Mostu odjížděl s pocitem, že před ním projeli cílem jen tři nejlepší jezdci absolutní klasifikace.

„Vůbec jsem nečekal, že by to mělo být jednoduché a ono to jednoduché opravdu nebylo. Trošku mě překvapila ta kvalifikace, ale myslím si, že to prostě bylo jedno kolo, které se povede jednou za rok. Využil jsem maximálně pneumatiky, a proto byl ten čas super. Ve druhém závodě se jasně ukázalo, že ta první trojka si prostě jede svoji ligu, tak jak tomu bylo  v předchozích závodech na Hungaroringu a Red Bull Ringu. Snažil jsem se jich držet, ale bohužel, ještě bych potřeboval pár cvičných koleček najezdit a naladit si nastavení podle sebe. A na to tady ten čas prostě nebyl. I tak jsme ale myslím vytěžili maximum a já jsem hrozně rád, že jsem dostal tuto šanci a mohl závodit v Octavia Cupu. Je to skvělé závodění a velká zábava. V obou závodech jsme mohli vidět jízdu plech na plech, lítaly nárazníky, blatníčky a těch šmírů na autě bylo opravdu hodně. A to je přesně to, co diváci chtějí vidět. Vyhrát závod je super, ale těsné souboje, kolo na kolo, prostě nárazník na nárazník, to jsou právě cupové závody, a přesně to Octavia Cup také splňuje.“

Z Mostu vyrazil Tomáš Enge zpět do Německa, kde se zapojí do závěrečných příprav na další podnik seriálu Reiter Young Stars. Ten pokračuje již druhý červencový víkend (8. – 10. 7. 2016) dalšími dvěma závody v Belgii ve Spa-Francorchamps.